X
סל הקניות שלי (0)
עגלת הקניות שלכם ריקה כרגע.
X סל הקניות שלי (0)
X
סל הקניות שלי (0)
עגלת הקניות שלכם ריקה כרגע.
חדשות ועדכוניםחדשות ועדכונים

עכשיו במחיר מיוחד! 

 חטיפי החלבון 
 הטעימים ביותר 
 מבית אופטימום 
 כבר כאן! 

 חדש! חטיפי חלבון טבעוניים 
VEG PROTEIN
רק ב- 12 ש"ח ליחידה
בקניית 12 יחידות ומעלה!

 חדש! מבית Clif Bar- חטיפי חלבון ללא חלב
רק ב- 14 ש"ח ליחידה
בקניית 12 יחידות ומעלה!
 פמינוז במחיר מיוחד! 
רק ב-89 ש"ח ליחידה
בקניית 2 יחידות ומעלה!

 ג'ל אנרגיה של GU 
5.90 ש"ח בלבד
בקניית 24 יחידות ומעלה!
 כמוסות כורכומין אפקט 
רק ב- 99 ש"ח ליחידה
בקניית 3 יחידות ומעלה!
 דרושים לסניף הרצליה 
+ אחמ"ש/ית
+ קופאים/ות
נא ליצור קשר:
1-700-700-532

מיתוסים בעולם הפעילות גופנית

רקמת שומן יכולה להפוך לשריר? הייתכן ששריר פעיל יהפוך לשומן מידלדל? האם כפיפות גו רבות יבנו לך 'קוביות' בבטן? ומה עם הסכנה שנשים ייראו פתאום שריריות? להלן מיתוסים נפוצים – והאמת העירומה שמאחוריהם.

אם יש דבר אחד שלא חסר בעולמנו הוא המידע. אנו מוקפים באופן תמידי במקורות מידע אינסופיים, אמינים ואמינים פחות, על חובתנו למצוא את ´האמת שלנו´, דהיינו לנסות דברים חדשים, להיפתח לשונה - ולמצוא את עצמנו בעצם, ומה שבאמת הכי טוב וקורן לנו. תופעה זו מתקשרת לעולם פיתוח הגוף וההרזיה, וכן מיתוסים לרוב מתגלים כגורם עיקרי לקפיאה-על-השמרים, וחוסר התקדמות ותסכול במסגרת זו - שכן מיתוסים רבים בד'כ מתגלים כדרך אינטרסנטית של פרט מסוים לעשות ממנו כסף נוסף, מן אידיאולוגיה סובייקטיבית; אשר בבסיסה עומדת הונאה. לכן, מאמר זה בא ככלי עזר לפרטים אשר מחפשים להרחיב את אופקיהם, ולצאת את המסגרת הצרה של ´אגדות מכון הכושר´ למיניהן.


עבודה עם משקולות בגיל צעיר:

למי שאינו בקיא בנושא – חוק הספורט בישראל עודכן בשנת (2002), וכיום מותיר לקטינים (מתחת לגיל 14) להתאמן במכון-כושר במסגרת של הדרכה צמודה עם מדריך המוכשר לכך באופן רשמי. זאת בעקבות קבלה של מחקרים אנטומיים ופיזיולוגיים רבים, הקובעים חד-משמעית כי עבודה אנאירובית עם משקולות לא פוגעת בצמיחה, נהפוך הוא - - עבודה נכונה אף תעודד צמיחה, וכן תבטיח חוזק ועמידות פוטנציאליים בגיל מאוחר יותר. בשלב של סיום תהליך ההתגרמות של העצמות (העצם מתחילה בעצם כרקמת סחוס, התהליך מתחיל בתקופה העוברית ומסתיים בסוף העשור השני. מתקיימת החלפה בין רקמת הסחוס הראשונית לעצם - רקמת הסחוס ´נאכלת´, ובחללים שנוצרו נכנסת רקמת העצם) - העצם תתנהג בהתאם לעומס המופעל עליה ('חוק וולף') - עצם לא תגדל לאורכה, אלא בהתאם לעומס המופעל עליה. בתנאי כמובן, שהעומס אינו מתמיד, ושהעומס יעמוד בגבולות פיזיולוגיים. ככל שנעמיס יותר על העצם, היא תגדל טוב יותר. כאשר ילד מתאמן - פוטנציאל צפיפות הטרבקולות(חומר עצם צפוף) שלו תהיה טובה יותר, מה שיבוא לידי ביטוי בגיל מבוגר יותר.

לסיכום, אימון של ילדים במסגרת מכון כושר הוא מותר ואף מומלץ - כל עוד העומס אינו מתמיד (העצם מקבלת זמן לנוח ולהתחדש), וכן העומס לא חורג מגבולות היכולת הפיזיולוגית של הילד.

מה כן יפגע בתהליך ההתגרמות של הילד? - תזונה לקויה ביותר וסטרואידים אנאבוליים, אף אל פי שגופינו שם את תהליך ההתגרמות של העצמות בראש סדר העדיפויות שלו.

לכן, עבודה עם משקולות לא יוצרת ´גמדים´ כמו שמשחק הכדורסל לא יוצר ´ענקים´. אלו פונקציות של ענף הספורט המסוים, כמו שלפרטים גבוהים יתרון פיזיקלי בספורט הכדורסל - כך גם יתרון פיזיקלי למרימי המשקולות. ומכאן, לא פלא כי כך גם במציאות: מרימי-המשקולות הטובים בעולם נמוכים ביותר, בעוד שאלופי העולם בכדורסל מתנשאים לגובה של 2 מ´ ויותר. הכל תלוי בדרישות הפיזיות של המקצוע, ולפי דבריו של צ´ארלס דארווין: 'רק החזק שורד', וכך גם במסגרות ספורט נפוצות.

הרזיה מקומית:

למרבה הצער של רבים מאתנו, לא ניתן לבצע ´הרזיה מקומית׳
דהיינו, אימון אזור מסוים בתקווה כי יתחטב או\ו יזכה לירידה באחוזי השומן באזור. ניקח לדוגמא שחקן טניס, אשר את מרבית אימוניו במסגרת ענף ספורט זה הוא מבצע במגרש: חובט בכדור שוב ושוב, בעזרת ידו הימנית. אמנם, שרירי זרועו הימנית מתאמצים ביותר, ואף מתרגלים לדרישות המאמץ בנקודה מסוימת - בעוד שרירי זרוע-שמאל פאסיביים. האם זרוע ימין תהיה במקרה זה חטובה יותר? -האם היא תהיה בעלת אחוז שומן נמוך יותר? -התשובה היא חד משמעית ´לא´! - הגוף מאזן את המצב, ולא נותן לזרוע אחת להיות בעלת אחוזי שומן נמוכים יותר, זהו מיתוס לכל הדעות. ומכאן, מדריכים\מאמנים למניהם המבטיחים לכם רגליים חטובות יותר, ישבן מוצק, זרוע שרירית יותר וכו´ - מפילים אתכם בפח - - ע'י ביצוע של 100+ חזרות של כפיפת מרפק או הרחקת ירך - - לא תראו תוצאות(האם זרוע ימין של שחקן טניס שרירית ביותר\שרירית יותר מזרוע שמאל?- כלל לא!), אמנם זה קל להאמין ולבצע - אך בפועל, אין השריר מגיע למצב של ´מאמץ אידיאלי´ - בו השריר עלול לבצע היפרטרופיה(עיבוי סיבי שריר), ו'לגדול´. נקודה זו נוגעת ב'´מדע החזרות'´ - אשר מסביר לנו בדיוק כיצד כדאי לעבוד כדי להגיע לתוצאות הרצויות. רק ע'י עבודה בטווח של כ6-15 חזרות, עם כישלון חיובי בסוף הפעולה , נוכל להגדיל את נפח השריר - זהו הטווח האידיאלי לפיתוח גוף.

הורדת אחוזי שומן וחיטוב:

מיתוס נוסף טוען כי עבודה עם משקולות בחזרות רבות (20+) מחטבת את השרירים, בפועל - זו טעות מרה. אין כזו פעולה כלל. ´שריר חטוב´ הוא פונקציה של אחוז שומן נמוך + גנטיקה, ותו לא. לכן, על-מנת להשיג את המראה ה'חטוב' - עלינו להוריד אחוזי שומן כלליים בגוף ע'י שילוב של תזונה נכונה(מאזן קלורי שלילי) עם עבודה אירובית, התורמת לתהליך באופן ניכר. כמו-כן, רצוי מצדנו להגדיל את נפח השרירים בנוסף - ע'י עבודה בטווח חזרות  נכון.

פעילות גופנית - בטן תחתונה\חזה אמצעי, פנימי:

מצד אחד, מיתוס הבטן והחזה בד'כ אינם מזיקים - ורק מצביעים על חוסר בקיאות קלה בתחום האנטומיה של השרירים. שרירי הבטן הקדמיים(הישר בטני- Rectus Abdominis) הנם שריר אחד בלבד, למעשה. פעולת שריר זה: כפיפה בעמוד השידרה (Flexion of the Verterbral Column), שרירי הבטן הישרים מחוברים בחלקם המדיאלי (החלק הקרוב ל´אמצע הגוף´) על-ידי גיד אורכי, שמחבר בין החלק התחתון של עצם החזה (Sternum) לבין האגן (Pubis). גיד זה נקרא Linea Alba ומהווה נקודת עיגון גם לשאר שכבות שרירי הבטן. שריר הישר-בטני מתכווץ ב30 מעלות בלבד, של כפיפה בעמוד השדרה, ותו לא. יותר מכך - יכנסו לפעולה שרירי ה´מותן כסל´(IlioPsoas), הנמצאים קצת מתחת לישר-בטני, ופעולתם: כיפוף של הירך במפרק הירך, ייצוב מפרק הירך, וכפיפה צידית של הגב. גם בתרגילים נפוצים אחרים, כגון ´הרמת רגליים´ - קיימת אמונה כי שרירי הבטן התחתונה עובדים, ולמעשה - בתרגיל זה - שרירי ה´ישר בטני´ מבצע עבודה איזומטרית(סטטית) בלבד, הוא מתכווץ ללא תנועה משמעותית. התחושה של העייפות השרירית המקומית(הרגשת 'שריפה/כאב') באזור הבטן בעקבות תרגיל הרמת הרגליים קשורה לעבודה הישירה של כופפי הירך, אשר יוצרים עייפות באזור האגן, אותו אנו מפרשים בטעות כבטן תחתונה, או ´החלק התחתון של הישר בטני´.

מיתוס שרירי בית החזה:

כאשר אנו עובדים על החזה, אנו עובדים על שריר עיקרי אחד בלבד. שמו הוא, 'החזה הגדול' (Pectoralis Major), אשר מתחיל בחלק המדיאלי של עצם הבריח (Clavicle) והחלק הקדמי של עצם החזה (Sternum), השריר נאחז(מסתיים) בעצם הזרוע (Humerus). לא קיים חזה תחתון, עליון, אמצעי, פנימי, חיצוני וכו´. לעומת זאת, מחולק שריר החזה הגדול ל-3 ראשים: Clavicular Head - אשר מצביע על הסיבים העליונים של השריר, Sternal Head - הסיבים האמצעיים, ו-Abdominal Head הסיבים התחתונים. ´הראש הבטני´ לרוב לא מוזכר מכיוון שלא דומיננטי בהשוואה לראשים האחרים. כמו כל שריר אחר, לא ניתן לעבוד על ראש אחד בלבד - בעבודה על החזה, בכל מצב - כל שלושת הראשים מתכווצים - וכן, כמו שאיננו יכולים לבחור לעבוד על הראש הקצר של השריר הדו-ראשי לדוגמא, כך גם איננו יכולים לעבוד בצורה של בידוד לראש מסוים.

פעילות גופנית עם חלבון:

בעבר היה נהוג להגיד כי - 'כמה שיותר חלבון, יותר טוב'. כיום, יודעים כי יש גבול אותו הגוף יכול לספוג. ולמרות ששרירינו פועלים על עיקרון של חלבונים מתכווצים - צריכת כמויות מונומנטליות של חלבון לא יביאו אותנו לתוצאות טובות\מהירות יותר (בנקודה זו אני מתייחס לפרטים הלא צורכים סטרואידים אנאבוליים). מיתוס נוסף טוען כיצריכת חלבון מרובה מדי מזיקה לכליות, דבר שאינו נכון מיסודו - לכליות יכולת להתאים את עצמן ביעילות לצריכה מוגברת של חלבון. נדרשות כמובן כמויות גדולות יותר של נוזלים(מים) במקרה זה, לסינון וניקוי הרעלים הנפרשים בצואה ובשתן. צריכת חלבון מומלצת לאדם המתאמן על בסיס קבוע היא כ1.5-2.5 גרם חלבון על כל ק'ג של מסת גוף - כמו כן, הצריכה תלויה בעצימות האימונים, המנוחה, חילוף החומרים של הפרט וכו´. מומלץ להתייעץ עם רופא-ספורט או מאמן אישי-מוסמך לארגון התפריט וצריכת החלבון בפרט.

ככל שאתה מבוגר יותר כך אתה צריך להיות פחות בפעילות גופנית

אנו נוטים להיות פחות פעילים ככל שאנו מתבגרים, ולכן עלינו להבטיח שאנו מבצעים די פעילות גופנית. באופן כללי, אנשים בגילאי ביניים ובגילים מבוגרים ייהנו מיתרונותיה של הפעילות גופנית, בדומה לאנשים צעירים. הגיל לא צריך שיהווה מגבלה כלשהי. למעשה, פעילות גופנית סדירה תגדיל את יכולתם של המבוגרים לבצע פעולות יומיומיות ביעילות גבוהה יותר. הדבר החשוב ביותר, לא משנה בן כמה אתה, הוא להתאים את מינון הפעילות ועוצמתה לרמת כושרך הגופנית.

פעילות גופנית של עליות משכיבה לישיבה ('כפיפות בטן') יעזרו לך להיפטר מעודפי השומן בבטן

בהחלט לא. לא ניתן למקד את הורדת השומן למקום ספציפי בגוף. כאשר אתה מאבד שומן באמצעות שילוב של דיאטה ופעילות גופנית, הירידה תהיה פרופורציונלית באזורי הגוף השונים. עליות משכיבה לישיבה, או כל פעילות כוח אחרת, תגרום לחיזוק השרירים שמתחת למעטה השומן.

פעילות גופנית גורמת לשומן להפוך לשריר

הדבר נראה כך רק למראית עין. בלתי אפשרי להפוך רקמה מסוג מסוים לרקמה אחרת, ולכן שומן לא יכול בשום אופן להפוך לשריר – וגם לא להיפך. מה שקורה בפועל, זה שהפעילות הגופנית דורשת אנרגיה שמסופקת ממאגרי השומן של הגוף. במקביל, הפעילות הגופנית תורמת לעלייה בטונוס השרירי ולפיתוח המסה השרירית. כך שבמקום להיראות בעל שרירים מדולדלים, רפויים וחלשים שמכוסים בשכבה עבה של שומן - אתה מתחזק ושריריך התפוחים מכוסים עתה בשכבה דקה של שומן.

ביצוע גמישות לאחר פעילות גופנית ימנע כאבי שרירים

אימוני גמישות יתרמו להארכת השרירים, ישפרו את טווחי התנועה של המפרקים וימנעו נוקשות שרירית, אולם לא ימנעו את כאבי השרירים האופייניים לתחילת העיסוק בפעילות גופנית. כאבי השרירים יחלפו בתוך 48-72 שעות שלאחר הטראומה שנגרמה להם. הדרך הטובה ביותר להפיג את כאבי השרירים היא פעילות אירובית קלה וביצוע אמבטיות חמות.

אנשים בעלי יתר לחץ-דם צריכים להימנע מלהרים משקולות ופעילות גופנית

אם אתה מטופל תרופתית ביתר לחץ דם, עליך להתייעץ עם רופאך האישי טרם התחלתך בביצוע תוכנית אימון גופני. אולם, מרבית האנשים בעלי יתר לחץ דם עשויים ליהנות מיתרונות אימון הכוח, בתנאי שאינם מרימים משקלים כבדים והם מקפידים על נשימה נכונה בזמן התרגול. כלומר, הוצאת אוויר בזמן פעולת דחיקת המשקל והכנסת אוויר בשלב ההרפיה של התרגיל. לעולם אל תעצור את נשימתך בעת דחיקת המשקל או ביצוע פעולת כוח אחרת.

פעילות גופנית של אימוני כוח יגרמו לנשים להראות שריריות ומגושמות

נשים רבות נמנעות מאימוני כוח, משום שהן חושבות כי אימונים מסוג זה יגרמו להן להיראות שריריות ומגושמות. האמת היא שאימוני כוח 2-3 פעמים בשבוע יגרמו לנשים להפחית מרקמת השומן שלהן, ויעלו רק במעט את המסה הרזה (המסה השרירית). בניגוד לגברים, נשים לא יכולות לצבור מסה שרירית גדולה, משום שאצלן רמות ההורמונים האחראיים לכך נמוכות בהשוואה לגברים. בנוסף, אימוני כוח יתרמו לעצם בריאה וצפופה יותר מה שיקטין בעתיד את הסבירות ללקות בדלדול-עצם (אוסטיאופורוזיס).

בזמן פעילות גופנית אתה תשרוף יותר שומן אם תתאמן בעצימות נמוכה למשך זמן ארוך יותר

הדבר החשוב ביותר בפעילות גופנית שמטרתה להפחית משקל, הוא לא החלק היחסי של הקלוריות שמקורן משומן אלא ההוצאה האנרגטית הכוללת של הפעילות. ככל שעוצמת הפעילות תהיה גבוהה יותר, כך תשרוף יותר קלוריות לכל דקת פעילות. אולם, היכולת להתמיד בעוצמת פעילות שכזו שמורה לאנשים מאומנים בלבד, ולא לאלה שרק מתחילים תוכנית אימון גופנית. יהיה זה בטוח יותר להתחיל להתאמן בעצימות נמוכה, ועם השיפור בכושר הגופני - להגביר בהדרגה את עוצמת הפעילות.

צבירת משקל עודף היא חלק מההתבגרות

אנשים רבים צוברים משקל עודף ככל שהם מתבגרים, אולם הדבר אינו מחויב המציאות. הסיבה לעלייה במשקל קשורה לירידה ברמת הפעילות הגופנית ולירידה בקצב חילוף החומרים כתוצאה מאובדן מסה שרירית. איבוד המסה השרירית, שמתרחש עם העלייה בגיל, גורם לירידה הדרגתית בקצב חילוף החומרים ולעלייה באחוז השומן שבגוף.

איבוד המסה השרירית מקטין את יכולתו של הגוף לשרוף שומן, כך שכל צריכה קלורית עודפת תתבטא בעלייה במשקל. על מנת למנוע את התופעה, יש להתחיל בתוכנית אימון גופנית שמשלבת אימונים אירוביים (הגברת ההוצאה הקלורית) ואימוני כוח (בניית מסה שרירית).

אינך יכול להיות שמן ובכושר גופני טוב (Fat and Fit)

ההנחה שכל האנשים השמנים אינם פעילים וסובלים מגורמי סיכון למחלות לב, אינה נכונה. ידוע כיום כי היעדר פעילות גופנית דומה במשקלה (ואפילו יותר מכך) לגורמי סיכון אחרים למחלות לב, כמו יתר לחץ דם, רמות גבוהות של כולסטרול או סוכרת. ההמלצה, אם כן, היא לעסוק בפעילות גופנית סדירה ולשפר את כושרך הגופני - אפילו אם אתה סובל מעודף משקל.

פעילות גופנית מגבירה את התיאבון

הדבר נשמע נכון, אולם אין עדויות מחקריות לכך שחלים שינויים באותו יום, או מיום ליום, בצריכה הקלורית בעקבות העיסוק בפעילות גופנית מתונה. הדבר שונה כמובן כאשר מתייחסים לספורטאים שנדרשים להוצאה קלורית עצומה בזמן פעילותם הגופנית (מטפסי הרים, טריאתלטים, ספורטאי סבולת). פעילות גופנית עצימה מדכאת לעתים את הרעב, במיוחד אצל אנשים שמנים. עדיין לא לגמרי ברור מדוע פעילות גופנית לא מגבירה את התיאבון. ייתכן שהדבר קשור בעליית טמפרטורת הגוף או בירידה בזרימת הדם לאיברי העיכול, על חשבון הפניית דם רבה לשרירים הפעילים.

 

נראה אפוא כי עולם המיתוסים עצום ורב הוא, מה שגורם לבלבול ולחוסר אחידות באשר לעיסוק בפעילות הגופנית. תרומה גדולה מאוד לעולם המיתוסים מיוחסת לשרלטנים ולחסרי ידע בסיסי בתחום מורכב וחשוב זה. לאחר שהדברים התבהרו בחלקם, ואמות הסיפים לא רעדו יתר על המידה, אין זמן מתאים מכך להתחיל לעסוק בפעילות גופנית בריאה ומועילה, אשר תטיב עם כל אחד ואחת מאיתנו.

להרשמה לאתר "טבע ספורט קסטל" - לחץ כאן