X
סל הקניות שלי (0)
עגלת הקניות שלכם ריקה כרגע.
X סל הקניות שלי (0)
X
סל הקניות שלי (0)
עגלת הקניות שלכם ריקה כרגע.
חדשות ועדכוניםחדשות ועדכונים

עכשיו במחיר מיוחד! 

 חטיפי החלבון 
 הטעימים ביותר 
 מבית אופטימום 
 כבר כאן! 

 חדש! חטיפי חלבון טבעוניים 
VEG PROTEIN
רק ב- 12 ש"ח ליחידה
בקניית 12 יחידות ומעלה!

 חדש! מבית Clif Bar- חטיפי חלבון ללא חלב
רק ב- 14 ש"ח ליחידה
בקניית 12 יחידות ומעלה!
 פמינוז במחיר מיוחד! 
רק ב-89 ש"ח ליחידה
בקניית 2 יחידות ומעלה!

 ג'ל אנרגיה של GU 
5.90 ש"ח בלבד
בקניית 24 יחידות ומעלה!
 כמוסות כורכומין אפקט 
רק ב- 99 ש"ח ליחידה
בקניית 3 יחידות ומעלה!
 דרושים לסניף הרצליה 
+ אחמ"ש/ית
+ קופאים/ות
נא ליצור קשר:
1-700-700-532

 

שושנת יריחו – תסמינים ודרכי טיפול

 

שושנת יריחו, או לישמניאזיס, הינה מחלה ויראלית שמתחילה בעקיצתו של זבוב החול. מה שתחילה מופיע כפצע אחד בודד, יוצר בסופו של דבר פצעים מרובים. המחלה מועברת מבעלי חיים אל בני האדם. גודלו של כל פצע, או נגע אם תרצו, הינו כמה סנטימטרים בלבד. השם שושנת יריחו אינו מקרי, והוא מושפע מצורתם של הנגעים המופיעים כצורת פרח. כל עוד ניתן טיפול בלישמניה שהינו ראוי, מומלץ ומבוקר, ניתן להביא לריפוי הפצעים בתוך שבועות. מנגד, אם דוחים הטיפול או בעת שלא מעניקים טיפול ראוי ונכון, בין היתר בעקבות אבחון שגוי, הטיפול יכול להמשך גם חודשים. סיבוכים וסכנות בשושנת יריחו מגיעים לרוב בדמות כאבים ממושכים, כאשר ישנו סיכוי גם להיווצרותה של צלקת.

שמם של שפני הסלע נקשר עם שושנת היריחו, ולא במקרה. תחילתה של מחלת הלישמניה בשפני סלע, כיוון והם אלו הנושאים את הוירוס. תהליך ההדבקה מתרחש כאשר זבובי החול עוקצים אותם, ולאחר מכן אותם הזבובים עוקצים גם בני אדם, וכך המחלה מועברת. בכל הקשור למקרי ההדבקה, הרי שהמספרים מעט מדאיגים: מאז שנות ה-90 ניתן להבחין בנסיקה חדה מאד המסמלת עלייה של כ-300%. לישמניה בכלבים מוכרת גם היא, וישנם אזורים נרחבים בעולם בהם הכלבים מסתמנים כמאגר העיקרי ביותר של ההדבקה על ידי הזבובים. אזורים אלו כוללים את דרום אמריקה וגם את המדינות הים תיכוניות.

האם ישנה מניעה לשושנת יריחו?

בכדי להבין איך מונעים הידבקות בשושנת יריחו, חשוב תחילה להבין איך מתרחשת ההדבקה. בסופו של דבר מדובר על טפיל העונה לשם לישמניה. אותו טפיל מועבר מזבוב החול בעת שהוא עוקץ וכך נוצרת לה המחלה אצל האדם שנעקץ. הנגעים המופיעים על העור מופיעים בצורת שונות וגדלים שונים, זאת מאחר וקיימים מספר סוגים של הטפיל. בעוד הטפיל נמצא בבעלי חיים מבלי לפגוע בהם, בעת שזבוב החול עוקץ את בני האדם כן נוצרת המחלה. המניעה הטובה ביותר היא כמובן להימנע מעקיצות, אך מובן כי לא מדובר על מניעה שניתן להבטיח במאת האחוזים.

על כן, על פי ההמלצות הרשמיות של משרד הבריאות, הדרך להפחית את סיכויי ההדבקה היא באמצעות התקנה של רשתות על החלונות בבית, באמצעותן ניתן לסנן את כניסתם של הזבובים אל מרחב המחייה שלכם. בנוסף, ישנה המלצה להימנע מהסתובבות בשעות הערב והלילה אשר אלו שעות הפעילות של זבובי החול, בדגש באזורים הרגישים יותר: האזורים בהם חיים שפני הסלע. חשוב לדעת כי אם מתמקדים על האוכלוסיות הפגיעות יותר, הרי שמדובר על ילדים שכן הזבובים עפים בגובה נמוך, מה שעתיד ליצור מגע ביניהם ובין הילדים.

ומה באשר להופעת תסמינים ללישמניה?

תסמינים לשושנת יריחו הינם בולטים ולא קשה כלל להבחין בהם. מדובר על נגעים שתחילה משתקפים כעקיצה סטנדרטית לחלוטין. זו הסיבה בין היתר שהמון פעמים אלו הנעקצים מזניחים את הטיפול, שכן הם סבורים כי מדובר על עקיצה שהתסמינים שלה יחלפו במהרה וללא כל כאבים או התפתחות. בסופו של דבר, אותם נגעים גדלים ויוצרים אי נוחות גדולה מאד. חשוב להבין כי בעת שלא ניתן טיפול בשושנת יריחו בזמן, התוצאה יכולה להיות כואבת וליצור כיב בעור.

כל עוד הטיפול ניתן בזמן, ניתן להביא לסיום חוסר הנוחות בתוך מספר שבועות בלבד. חשוב להבין כי למרות שההמלצה היא לקבל טיפול, הנגעים בעלי יכולת גם לעבור מעצמם. במקרים שכאלו תקופת ההחלמה הינה ארוכה יותר, תוך שישנו סיכוי לסבול מכאבים מיותרים, חוסר נוחות וסיכון להתפתחות של צלקות. סיכון נוסף בעת שלא מקבלים טיפול ראוי הוא התפשטות המחלה לאזורים נוספים בגוף. על כן, ההמלצה היא לא להזניח את העקיצות ולדאוג לעבור אבחון שישלול או יאשר את שושנת יריחו.

אז איך מטפלים בלישמניה?

אז אחרי שידוע איך מבצעים מניעה ללישמניה ומהם סימפטומים לשושנת יריחו, חשוב לדעת דרך נוספת וחשובה למניעת העקיצות. ההמלצה היא על תכשירים שהינם דוחי יתושים, כאשר חשוב להיעזר בתכשירים המבוססים על רכיבים טבעיים כדוגמת אורן, אקליפטוס וציטרונלה. המריחה הינה מקומית והיא מבוססת על תכשירים שמטרתם להרחיק חרקים ויתושים מכם. לרוב, המערכת החיסונית מצליחה להתגבר על הנגעים וכך הפצעים מחלימים, אך על מנת למנוע את הסבל המיותר ותחושת חוסר הנוחות, כדאי להסתייע בתכשירים אלו ולמנוע מראש את העקיצה.